Automatic Film Applicator Standard
PRODUCT DESCRIPTION
The Automatic film applicator provides a reliable basis to apply coating films to test charts (max. size 515 x 300 mm / 20.28 x 11.81 in), panels or foils in a uniform and reproducible way in order to eliminate variations caused by human factors.
Reproducible
Variations in speed, pressure and direction of draw down cause irregularities. Other factors that may influence the result are the shear rate and the weight of the applicator. With the Automatic film applicator these variable factors are being stabilised. Over the complete surface the film thickness is even. Samples created with the Automatic film applicator are reproducible. It’s possible to produce a large number of identical laboratory precision draw downs in a short period of time.Rheolog
ical properties
The quality of the applied film is important for research on rheological properties of the applied media. To prepare samples for testing rheological properties, abrasion resistance, hiding power and gloss the Automatic film applicator is a must have. Multiple types of automatic film applicators are available for either glass/paper/metal substrates or foils.
Block- and spiral applicators
All models can be used in combination with either standard block type film applicators such as bird/baker models, or spiral bar type film applicators (wire wound rod type) depending on the configuration chosen.
Unique Interface
Each Automatic Film Applicator ‘Standard’ is equipped with the Triple I ® Navigation Tool. The Triple I stands for Intelligent Illumination Interface. This unique navigation tool guides the operator through the interface of TQC Sheen lab-machines. At each step of the operating menu the interface detects which buttons are active and indicates these by means of an illuminated red centre. This results in a very intuitive operating system which is enhanced with information on the machine’s display.
Heated bed
The Automatic Film Applicator Standard with perforated heated vacuum bed has a built-in heating mat which allows the temperature of the table to be elevated up to +100°C above ambient temperature. The powerful heating device guarantees an even distribution of the temperature over the entire vacuum plate. Temperature is set and controlled by means of the Triple I ® Navigation tool
| Traverse Speed | 0.1 – 500 mm/s |
|---|---|
| Traverse Speed Accuracy | +/- 1% of set speed |
| Stroke length | 50 – 430mm / 1.97 – 16.93 in |
| Stroke Length Accuracy | +/- 2 mm / 0.08 in |
| Max. Test Chart Size | 515 x 300 mm / 20.28 x 11.81 in |
| Max. Test Chart Thickness | 9 mm / 0.35 in |
| Max. Test Substrate Thickness | 35 mm / 1.38 in incl. coating |
| Max. Vacuum Area | DIN A3 / Scrub |
| Automatic Vacuum Area | DIN A5, DIN A4, DIN A3, Scrub |
| Wire Bar Spiral Area | Max. 325 mm / 12.8 in |
| Min. Wire Bar Length | 345 mm / 13.58 in |
| Max. Wire Bar Diameter | 10 mm / 0.39 in at fixation points |
| Width Other Applicators | Max. 300 mm / 11.81 in |
| Height Other Film Applicators | 10 – 80 mm / 0.39 – 3.15 in |
| Dimensions | 490x640x290 mm / 19.92×25.2×11.42 in |
| Mass | 33 kg |
| Power | 100 – 240VAC / 50 – 60Hz |
| Power Consumption | Max. 50 Watt |
| Display | 480 x 272 pixel TFT display |
| Controls | 5-key Navigation Switch, Mouse and Keyboard Optional |

Documents – Models: Glass, perforated vacuum and double channel vacuum bed (EN) : Datasheet
Documents – Model: Perforated heated vacuum bed (pdf) : Datasheet
Looking for the other Film Application devices.
Full Color Display & Triple i Control
Intuitive operating by means of a completely new designed Triple i Control® interface: Intelligent Illumination Indicator. At each step of the operating menu the interface detects which buttons are active and indicates these by means of an illuminated red centre. This results in a very intuitive operating system which is enhanced with information on the machine’s display.
Increased stroke length
Increased stroke length up to 415 mm in order to coat larger panel such as scrub test panels as used in ASTM D 2486, ASTM D 4213, ISO 11998 and other scrub test methods. Bed length has been increased up to 520 mm. New application direction: from left to right instead of from back to front.
More choices of vacuum areas
More choices of vacuum areas. Besides A3 and A4 sizes the new TQC automatic film applicator also accept A5 and ASTM D2486 scrub panels to be set digitally without the need to tape down open holes.
Larger Memory
Larger memory to store customer setups to minimise setup time and possible setup errors.
Automatic chart clamp
Adjustable Tool Carrier
Drying Time Recorder option
USB Port
Even Temperature Distribution
Automatic Film Applicator Standard
MODEL
AB4120
Glass Bed | The Automatic Film Applicator with Glass bed is best suited for testing charts with spiral bar coaters. Due to its flexibility in settings it allow for accurate creating of any thickness of film.
AB4220
Perforated Vacuum Bed | The Automatic Film Applicator with perforated vacuum bed is the ideal tool use with block and blade applicators. The build in vacuum pump will hold all sample charts firmly in place.
AB4320
Double Channel Vacuum Bed | The Automatic Film Applicator with double channel is designed specially with flexible foils and substrates in mind. The test bed allows for wrinkle and indent free positioning of the samples.
AB4400
Perforated Heated Vacuum Bed | The Automatic Film Applicator with heated perforated vacuum bed allows you to test special applications up to 140°C. The heated bed is the need to have tool for battery
AB4420
Combined without Bed | The Automated Film Applicator with both vacuum and clamp is the universal film applicator. Suitable for any type of substrate and able to handle the most difficult tasks.
[] Paint research & development laboratories use compact film applicators to produce consistent test-charts for research after different formulations. Parameters such as opacity, spreading rate , colour and hiding power etc. needs to evaluated at controlled film thickness.
[] Manufacturers of raw materials for the paint & coating industry such as binders, pigments, additives, colourants, solvents and resins need reproducible sample charts in order to define the effect of their products in a paint formulation in their R&D laboratory.
[] The industry is anxiously searching for better and environmental friendly batteries. Thin film technology plays and important role in this research. Automatic film applicators are used by these laboratories to apply thin films such as electrolyte of thin metal sheets.
[] Create reproducible samples measure the properties of cosmetics and skincare products such as hardness, break strength, consistency , compaction strength, hiding power and opacity, spread ability, stickiness , drying and curing time, colour, gloss etc..
[] Both in R&D and QC of the adhesive industry test samples with an accurate film thickness are crucial in order to define and guarantee the functionality and strength of the adhesive materials.
DOCUMENT
Customer Service
Free Installation & Training for order amount much than 10,000 THB
DELIVERY SCHEDULE
Differentiate for each goods. Please contact us for information.
1-YEAR OF WARRANTY
For Electric Tester.

2153-SA : Water-based colorant S Series 






รีวิว
ยังไม่มีบทวิจารณ์