Checkerboard Charts/Spreading Rate Charts
PRODUCT DESCRIPTION
One of the earliest hiding power test surfaces was linoleum with a black and white checkerboard pattern. This was soon replaced by sealed paperboard charts of which Forms 10H and 10H-BG Spreading Rate Charts are typical examples. Designed for brushout tests at specified spreading rates, such as in ASTM Method D 344 and Canadian 1-GP-71, they are also used for drawdown applications like their smaller counterparts, Forms 10A and 10B. Black and gray squares in Form 10H-BG provide reduced contrast for testing coatings with lower hiding power.

Looking for the other Opacity & Hiding Power device.
Form 10A Checkerboard Chart
Form 10A is a black and white Checkerboard Chart. The chart has a checkerboard pattern with overall dimensions of 5-1/2 x 10 in (140 x 254 mm).
| Color | Black & White |
|---|---|
| Size | 5-1/2 x 10 in, 140 x 254 mm |
| Box Quantity | 250 |
| Boxes per Case | 6 |
| Box Weight | 6 lb |
| Design Area | 275 cm² |
Form 10B Checkerboard Chart
Form 10B is a black and white Checkerboard Chart. The chart is checkerboard pattern with overall dimensions of 7-5/8 x 11-3/8 in (194 x 289 mm).
| Color | Black & White |
|---|---|
| Size | 7-5/8 x 11-3/8 in, 194 x 289 mm |
| Box Quantity | 250 |
| Boxes per Case | 4 |
| Box Weight | 9 lb |
| Design Area | 425 cm² |
Form 10H Spreading Rate Chart
Form 10H is a black and white Spreading Rate Chart. The chart is checkerboard pattern with overall dimensions of 11-1/4 x 17-1/4 in (286 x 438 mm).
| Color | Black & White |
|---|---|
| Size | 11-1/4 x 17-1/4 in, 286 x 438 mm |
| Box Quantity | 125 |
| Boxes per Case | 4 |
| Box Weight | 11 lb |
| Design Area | 1.076 ft², 1000 cm² |
| International Standards | ASTM D 344 |
Form 10H-BG Spreading Rate Chart
Form 10H-BG is a black and gray Spreading Rate Chart. The chart is checkerboard pattern with overall dimensions of 11-1/4 x 17-1/4 in (286 x 438 mm).
| Color | Black & Gray |
|---|---|
| Size | 11-1/4 x 17-1/4 in, 286 x 438 mm |
| Box Quantity | 125 |
| Boxes per Case | 4 |
| Box Weight | 11 lb |
| Design Area | 1.076 ft², 1000 cm² |
Customer Service
Free Installation & Training for order amount much than 10,000 THB
DELIVERY SCHEDULE
Differentiate for each goods. Please contact us for information.
1-YEAR OF WARRANTY
For Electric Tester.










รีวิว
ยังไม่มีบทวิจารณ์