Display Charts/Spreading Rate Charts
PRODUCT DESCRIPTION
These combine the test areas and functions of a penetration and an opacity chart. They can be considered as universal test charts for research, development and quality control. The choices offered in size and design are responsive to individual laboratory needs and preferences.

Looking for the other Opacity & Hiding Power device.
Form 8A Display Chart
Form 8A is a black and white sealed display charts. The chart is striped pattern with overall dimensions of 5-1/2 x 10 in (140 x 254 mm).
| Color | Black & White |
|---|---|
| Size | 5-1/2 x 10 in, 140 x 254 mm |
| Box Quantity | 250 |
| Boxes per Case | 6 |
| Box Weight | 6 lb |
| Design Area | 275 cm² |
Form 8B Display Chart
Form 8B is a black and white sealed display charts. The chart is striped pattern with overall dimensions of 7-5/8 x 11-3/8 in (194 x 289 mm).
| Color | Black & White |
|---|---|
| Size | 7-5/8 x 11-3/8 in 194 x 289 mm |
| Box Quantity | 250 |
| Boxes per Case | 4 |
| Box Weight | 9 lb |
| Design Area | 425 cm² |
Form 8H Spreading Rate Chart
Form 8H is a black and white sealed spreading rate chart. The chart is striped pattern with overall dimensions of 11-1/4 x 17-1/4 in (286 x 438 mm).
| Color | Black & White |
|---|---|
| Size | 11-1/4 x 17-1/4 in, 286 x 438 mm |
| Box Quantity | 125 |
| Boxes per Case | 4 |
| Box Weight | 11 lb |
| Design Area | 1.076 ft², 1000 cm² |
| International Standards | ASTM D 344, ASTM D 5068 |
Form 8H-GW Spreading Rate Chart
Form 8H-GW is a gray and white sealed spreading rate chart. The chart is striped pattern with overall dimensions of 11-1/4 x 17-1/4 in (286 x 438 mm).
| Color | Gray & White |
|---|---|
| Size | 11-1/4 x 17-1/4 in, 286 x 438 mm |
| Box Quantity | 125 |
| Boxes per Case | 4 |
| Box Weight | 11 lb |
| Design Area | 1.076 ft², 1000 cm² |
Form 8K Display Chart
Form 8K is a black and white sealed display charts. The chart is striped pattern with overall dimensions of 8-5/8 x 11-1/4 in (219 x 285 mm).
| Color | Black & White |
|---|---|
| Size | 8-5/8 x 11-1/4 in, 219 x 285 mm |
| Box Quantity | 250 |
| Boxes per Case | 4 |
| Box Weight | 11 lb |
| Design Area | 500 cm² |
| International Standards | ASTM D 5326 |
Customer Service
Free Installation & Training for order amount much than 10,000 THB
DELIVERY SCHEDULE
Differentiate for each goods. Please contact us for information.
1-YEAR OF WARRANTY
For Electric Tester.














รีวิว
ยังไม่มีบทวิจารณ์