Penopac Charts
PRODUCT DESCRIPTION
These combine the test areas and functions of a penetration and an opacity chart. They can be considered as universal test charts for research, development and quality control. The choices offered in size and design are responsive to individual laboratory needs and preferences.

Looking for the other Opacity & Hiding Power device.
Form 18A Penopac Chart
Form 18A is a black and white sealed penopac chart. The top most area is sealed white, then unsealed white, then sealed black and then sealed white. Overall dimensions of 5-1/2 x 10 in (140 x 254 mm).
| Color | Black & White |
|---|---|
| Size | 5-1/2 x 10 in, 140 x 254 mm |
| Box Quantity | 250 |
| Boxes per Case | 6 |
| Box Weight | 6 lb |
Form 18B Penopac Chart
Form 18B is a black and white sealed penopac chart. The top is sealed white, then unsealed white, then sealed black and then sealed white. Overall dimensions of 7-5/8 x 11-3/8 in (194 x 289 mm).
| Color | Black & White |
|---|---|
| Size | 7-5/8 x 11-3/8 in, 194 x 289 mm |
| Box Quantity | 250 |
| Boxes per Case | 4 |
| Box Weight | 9 lb |
Form 19BR Penopac Chart
Form 19BR is a black and white sealed penopac chart. The top is sealed white, then unsealed white, then unsealed black, then sealed black and then sealed white. Overall dimensions of 7-5/8 x 11-3/8 in (194 x 289 mm).
| Color | Black & White |
|---|---|
| Size | 7-5/8 x 11-3/8 in, 194 x 289 mm |
| Box Quantity | 250 |
| Boxes per Case | 4 |
| Box Weight | 9 lb |
Form 1A Penopac Chart
Form 1A is a black and white sealed penopac chart. The top most area is sealed black, then sealed white, then unsealed white. Overall dimensions of 5-1/2 x 10 in (140 x 254 mm).
| Color | Black & White |
|---|---|
| Size | 5-1/2 x 10 in 140 x 254 mm |
| Box Quantity | 250 |
| Boxes per Case | 6 |
| Box Weight | 6 lb |
Form 1B Penopac Chart
Form 1B is a black and white sealed penopac chart. The top most area is sealed black, then sealed white and then unsealed white. Overall dimensions of 7-5/8 x 11-3/8 in (194 x 289 mm).
| Color | Black & White |
|---|---|
| Size | 7-5/8 x 11-3/8 in 194 x 289 mm |
| Box Quantity | 250 |
| Boxes per Case | 4 |
| Box Weight | 9 lb |
Customer Service
Free Installation & Training for order amount much than 10,000 THB
DELIVERY SCHEDULE
Differentiate for each goods. Please contact us for information.
1-YEAR OF WARRANTY
For Electric Tester.













รีวิว
ยังไม่มีบทวิจารณ์