Wall-Matte Charts
PRODUCT DESCRIPTION
Large-area matte finish test surfaces for practical laboratory application testing of wall paints
These charts are coated with a flat finish similar in texture and “tooth” to a typical trade sales flat wall paint. Paints can be applied by brush or roller with assurance that there will be no surface “skid” during application. The surface is well sealed so that both waterborne and solvent borne coatings can be applied with no penetration of vehicle into the substrate.
Wall-Matte Charts are an effective replacement for previously available Kem-Glo Test Paper and superior to that product in imperviousness and paper rigidity.

Looking for the other Opacity & Hiding Power device.
Form 26-1M Wall-Matte Chart
Form 26-1M is a white and gray wall-matte chart. The top and bottom sections are white and the middle section is gray.
These charts are coated with a flat finish similar in texture and “tooth” to a typical trade sales flat wall paint. Paints can be applied by brush or roller with assurance that there will be no surface “skid” during application. The surface is well sealed so that both water based and solvent based coatings can be applied with no penetration of vehicle into the substrate.
| Color | White & Gray |
|---|---|
| Size | 20 x 28 in, 508 x 711 mm |
| Box Quantity | 125 |
| Box Weight | 34 lb |
| Area | 3.9 ft², 0.36 m² |
| Approx. Thickness | 14 mil, 300 µm |
| Reflectance | Gray 46 ± 3% White 83 ± 3% |
| Approx. 60° Gloss | 2 |
| Approx. 85° Gloss | 2 |
Form 26-2M Wall-Matte Chart
Form 26-2M is a white and gray wall-matte chart. The top and bottom sections are white and the middle section is gray with overall dimensions of 28 x 40 in (711 x 1046 mm).
These charts are coated with a flat finish similar in texture and “tooth” to a typical trade sales flat wall paint. Paints can be applied by brush or roller with assurance that there will be no surface “skid” during application. The surface is well sealed so that both water based and solvent based coatings can be applied with no penetration of vehicle into the substrate.
| Color | White & Gray |
|---|---|
| Size | 28 x 40 in, 711 x 1046 mm |
| Box Quantity | 100 |
| Box Weight | 55 lb |
| Area | 7.8 ft² 0.72 m² |
| Approx. Thickness | 14 mil, 300 µm |
| Reflectance | Gray 46 ± 3%, White 83 ± 3% |
| Approx. 60° Gloss | 2 |
| Approx. 85° Gloss | 2 |
Customer Service
Free Installation & Training for order amount much than 10,000 THB
DELIVERY SCHEDULE
Differentiate for each goods. Please contact us for information.
1-YEAR OF WARRANTY
For Electric Tester.






รีวิว
ยังไม่มีบทวิจารณ์