Opacity Charts
PRODUCT DESCRIPTION
The term “Opacity Chart”, as used in this catalog, refers to charts on which the test pattern is a simple combination of black and white areas, large enough for wide aperture reflectance instruments, as well as for visual opacity and color observations. Leneta opacity charts comply with all test methods specifying charts of such design. Such charts are sometimes refered to as “drawdown” or “hiding power” charts.

Looking for the other Opacity & Hiding Power device.
Form 14H Opacity Chart
Form 14H is a black and white sealed opacity chart divided into 4 equal sections, the top most area is white, then black, then white and then black. Overall dimensions are 11-1/4 x 17-1/4 in (286 x 438 mm).
| Color | Black & White |
|---|---|
| Size | 11-1/4 x 17-1/4 in 286 x 438 mm |
| Design Area | 1.076 ft², 0.1 m², 1000 cm² |
| Box Quantity | 125 |
| Boxes per Case | 4 |
| Box Weight | 11 lb |
| International Standards | ASTM D 344 |
Form 15H Opacity Chart
Form 15H is a black and white sealed opacity chart. The left and right sides are white while the middle section is black. Overall dimensions are 11-1/4 x 17-1/4 in (286 x 438 mm).
| Color | Black & White |
|---|---|
| Size | 11-1/4 x 17-1/4 in 286 x 438 mm |
| Quantity | 125 |
| Boxes per Case | 4 |
| Box Weight | 11 lb |
| International Standards | ASTM D 344 |
Form 2A Opacity Chart
Form 2A is a black and white sealed opacity chart. The top is black and the bottom is white with overall dimensions of 5-1/2 x 10 in (140 x 254 mm).
| Color | Black & White |
|---|---|
| Size | 5-1/2 x 10 in, 140 x 254 mm |
| Box Quantity | 250 |
| Boxes per Case | 6 |
| Box Weight | 6 lb |
| Minimum Order | 1 box |
Form 2C Opacity Chart
Form 2C is a black and white sealed opacity chart. The top is black the bottom is white with overall dimensions of 7-5/8 x 10-1/4 in (194 x 260 mm).
| Color | Black & White |
|---|---|
| Size | 123 |
| Box Quantity | 250 |
| Boxes per Case | 4 |
| Box Weight | 9 lb |
| International Standards | ASTM D 4941 |
| Minimum Order | 1 box |
Form 3B Opacity Chart
Form 3B is a black and white sealed opacity chart. The top and bottom are white, middle section is black. Overall dimensions are 7-5/8 x 11-3/8 in (194 x 289 mm).
| Color | Black & White |
|---|---|
| Size | 7-5/8 x 11-3/8 in 194 x 289 mm |
| Box Quantity | 250 |
| Boxes per Case | 4 |
| Box Weight | 9 lb |
| Minimum Order | 1 box |
Form 5C Opacity Chart
Form 5C is a black and white sealed opacity chart. The top half is white and the bottom half is black. Overall dimensions are 7-5/8 x 10-1/4 in (194 x 260 mm).
| Color | Black & White |
|---|---|
| Size | 7-5/8 x 10-1/4 in, 194 x 260 mm |
| Box Quantity | 250 |
| Boxes per Case | 4 |
| Box Weight | 9 lb |
Customer Service
Free Installation & Training for order amount much than 10,000 THB
DELIVERY SCHEDULE
Differentiate for each goods. Please contact us for information.
1-YEAR OF WARRANTY
For Electric Tester.















รีวิว
ยังไม่มีบทวิจารณ์