Unsealed Test Charts
PRODUCT DESCRIPTION
The term “Opacity Chart”, as used in this catalog, refers to charts on which the test pattern is a simple combination of black and white areas, large enough for wide aperture reflectance instruments, as well as for visual opacity and color observations. Leneta opacity charts comply with all test methods specifying charts of such design. Such charts are sometimes refered to as “drawdown” or “hiding power” charts.

Looking for the other Opacity & Hiding Power device.
Form N2A-2 Unsealed Test Chart
Form N2A-2 is a black and white Unsealed Test Chart. The top is black and bottom is white with overall dimensions of 5-1/2 x 10 in (140 x 254 mm). Black area gloss is typically 55 units which is Leneta’s traditional level of gloss for unsealed black areas.
| Color | Black & White |
|---|---|
| Size | 5-1/2 x 10 in, 140 x 254 mm |
| Box Quantity | 250 |
| Boxes per Case | 6 |
| Box Weight | 6 lb |
Form N2A-3 Unsealed Test Chart
Form N2A-3 is a black and white Unsealed Test Chart. The top is black and bottom is white with overall dimensions of 5-1/2 x 10 in (140 x 254 mm). This chart is an alternative to Form N2A-2 for those customers who desire a lower level of gloss in the black area.
| Color | Black & White |
|---|---|
| Size | 5-1/2 x 10 in, 140 x 254 mm |
| Box Quantity | 250 |
| Boxes per Case | 6 |
| Box Weight | 6 lb |
Form N2C-2 Unsealed Test Chart
Form N2C-2 is a black and white Unsealed Test Chart. The top is black and bottom is white with overall dimensions of 7-5/8 x 10-1/4 in (194 x 260 mm). Black area gloss is typically 55 units which is Leneta’s traditional level of gloss for unsealed black areas.
| Color | Black & White |
|---|---|
| Size | 5-1/2 x 10 in, 140 x 254 mm |
| Box Quantity | 250 |
| Boxes per Case | 6 |
| Box Weight | 6 lb |
Form N2C-3 Unsealed Test Chart
Form N2C-3 is a black and white Unsealed Test Chart. The top is black and bottom is white with overall dimensions of 7-5/8 x 10-1/4 in (194 x 260 mm). This chart is an alternative to Form N2C-2 for those customers who desire a lower level of gloss in the black area.
| Color | Black & White |
|---|---|
| Size | 7-5/8 x 10-1/4 in, 194 x 260 mm |
| Box Quantity | 250 |
| Boxes per Case | 4 |
| Box Weight | 9 lb |
Form N9A-2 Unsealed Test Chart
Form N9A-2 is a black and white Unsealed Test Chart withoverall dimensions of 5-1/2 x 10 in (140 x 254 mm). Black area gloss is typically 55 units which is Leneta’s traditional level of gloss for unsealed black areas.
| Color | Black & White |
|---|---|
| Size | 5-1/2 x 10 in, 140 x 254 mm |
| Box Quantity | 250 |
| Boxes per Case | 6 |
| Box Weight | 6 lb |
Form NWK, Unsealed Test Chart
Form NWK is a plain white unsealed test chart.
| Color | Plain White |
|---|---|
| Size | 8-5/8 x 11-1/16 in, 219 x 281 mm |
| Box Quantity | 250 |
| Boxes per Case | 4 |
| Box Weight | 11 lb |
| International Standards | ASTM D 1653 |
Customer Service
Free Installation & Training for order amount much than 10,000 THB
DELIVERY SCHEDULE
Differentiate for each goods. Please contact us for information.
1-YEAR OF WARRANTY
For Electric Tester.














รีวิว
ยังไม่มีบทวิจารณ์